Wydrukuj tę stronę

Mudra joga

Każdy z nas doświadczył kiedyś fizycznego lub psychicznego bólu. Jak można sobie z nim poradzić?

Oczywiście, istnieją różnego rodzaju leki i zastosowania tradycyjnej medycyny, jednak ludzie coraz częściej praktykują jogę. To dzięki niej czują się lepiej.

Medycyna zachodnia wskazuje, że praktykowanie jogi pozytywnie wpływa na tę część układu nerwowego, która jest odpowiedzialna za relaks i odpoczynek. Nie mówimy tutaj oczywiście o wykonywaniu trudnych, akrobatycznych pozycji i skręcaniu swojego ciała w paragrafy. Chodzi przede wszystkim o odpowiedni oddech, medytację i proste gesty, które pozwolą zwiększyć świadomość własnego ciała.

Mudra gestów to pochodząca z Indii metoda, która słynie z tego, że pobudza różne części ciała, umysł, a przede wszystkim łagodzi bóle i walczy z różnymi dolegliwościami.

 

W znaczeniu ezoterycznym, każdy palec oznacza inny żywioł (woda, powietrze, ziemia, ogień i przestrzeń). Jeśli będziesz stosować mudry regularnie, zobaczysz jak potężny wpływ mogą mieć na Twój organizm.

Poniżej przedstawiamy siedem najpopularniejszych mudr, które działają jak silna terapia. Większość z nich można wykonywać o każdej porze dnia i nocy.

Gyan Mudra – mudra wiedzy

 

Jak wskazuje nazwa, ta mudra pobudza gruczoły przysadki mózgowej, poprawia pamięć i koncentrację, a także ma zbawienny wpływ dla ludzi cierpiących na bezsenność. Oprócz tego pomaga wyzbyć się lenistwa na rzecz twórczego myślenia i entuzjazmu.

Aby wykonać tę mudrę, wystarczy że złączysz czubek kciuka i palca wskazującego. Pozostałe wyprostuj, lub lekko zegnij jeśli w takiej pozycji będzie Ci wygodniej.

Vayu Mudra – mudra powietrza

 

Ta mudra to dobry sposób wyeliminowanie niepokoju ze swojego życia. Oprócz tego może pomóc w pozbyciu się nadmiaru powietrza z żołądka. Wpływa korzystnie na osoby cierpiące na przewlekłe choroby, zapalenia stawów, problemy z kręgosłupem i chorobę Parkinsona.

Zegnij palec wskazujący i przyłóż do niego kciuk, tak aby poczuć lekki nacisk. Resztę palców wyprostuj i rozciągnij tak jak to możliwe.

Shunya Mudra – mudra pustki

 

Ta mudra jest dobrą propozycją dla osób, które mają problemy ze słuchem. Oprócz tego pomaga ulżyć w bólach uszu. Należy zakończyć wykonywanie jej, gdy pojawią się pożądane efekty,

Zegnij palec środkowy i dociśnij do niego kciuk. Resztę palców wyprostuj.

Prana Mudra – mudra życia

 

Jeśli masz problemy z bólami mięśni i czujesz zmęczenie, ten gest pomoże ulżyć Ci w cierpieniu. Jest to ważna mudra, która równoważy energię organizmu i znacząco pomaga w problemach z bezsennością i wzrokiem.

Zegnij palce mały i serdeczny. Kciukiem dotknij ugiętych palców, a resztę wyprostuj.

Varun Mudra – mudra wody

 

Ta mudra pomaga zmniejszyć bóle stawów, które powstają na skutek zapalenia. Znana jest również ze swojego korzystnego wpływu na skórę.

Opuszki małego palca i kciuka złącz delikatnie. Pozostałe palce wyprostuj.

Jal-shaamak-mudra – mudra wody

 

Jal-shaamak-mudra pomaga zredukować poziom wody w organizmie. Jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy cierpią na łzawienie oczu, nadmierną potliwość, lub katar.

Kciuk umieść na małym palcu i delikatnie przyciśnij. Woda, czyli mały palec tłumiona jest przez ogień (kciuk).

Surya-mudra – mudra ognia

 

Jest jedną z najbardziej znanych. Pomaga w walce z nieprawidłowym działaniem tarczycy. Dobrze sprawdza się również dla osób, które chcą zrzucić nadmiarowe kilogramy. Warto ją stosować jeśli masz problemy z cholesterolem.

Kciukiem przytrzymaj palec serdeczny, a resztę palców wyprostuj.

Źródło: naturalhealthyteam.com

Oceń ten artykuł
(0 głosów)