Jeśli nie umiesz latać, biegnij. Jeśli nie umiesz biegać, chodź. Jeśli nie umiesz chodzić, czołgaj się. Ale bez względu na wszystko – posuwaj się naprzód.- Martin Luther King

Raport „Żyjąca Planeta 2020”: Upadek ekosystemów

Ssaki, ptaki, płazy, gady i ryby wymierają, a wraz z nimi znika bezpieczeństwo zapewniane przez ekosystemy podtrzymujące egzystencję ludzi. 

Tak brzmi konkluzja raportu Żyjąca Planeta 2020 (Living Planet Report 2020) opracowywanego co dwa lata przez World Wildlife Fund (WWF) i Towarzystwo Zoologiczne w Londynie.

Publikacja z 10 września 2020 r. ujawniła, że w latach 1970–2016 społeczności kręgowców zmniejszyły się średnio o ponad dwie trzecie  68%. W niektórych częściach świata sytuacja jest znacznie gorsza.
W Ameryce tropikalnej populacje zwierząt odnotowały w tym okresie spadek o 94%. Z kolei w wodach słodkich i ich pobliżu globalna redukcja wyniosła aż 84%.

 Za połowę tej katastrofy odpowiada destrukcja siedlisk lądowych i wodnych (określana mianem „zagospodarowania”). Kolejne przyczyny to nadmierne połowy i łowy, zanieczyszczenia przemysłowe i inne, zmiana klimatu i gatunki inwazyjne

Tym razem autorzy nie próbowali łagodzić przekazu: cywilizacja przemysłowa jest winna szkód, których tempo i ogrom nie mają historycznego precedensu. W ciągu ostatniej dekady nauka powiedziała nam wyraźnie, iż tylko nienaruszone systemy naturalne i ekosystemy mogą zapewnić nam to, czego potrzebujemy każdego dnia: czyste powietrze i wodę, stabilny klimat i zapylanie, żywność i zdrowe gleby do jej produkcji. Nasz indeks pokazuje, że bardzo szybko unicestwieniu ulega istotny ich składnik, powiedziała Rebecca Shaw, główna ekspertka z WWF, która stała na czele grupy sporządzającej analizę. 

Żyjąca Planeta 2020 mówi o stanie, jaki panował w niedalekiej przeszłości. Jak wygląda teraźniejszość? W edycji z 2014 r. naukowcy poinformowali, iż w 1970–2010 Ziemia straciła 52% swojej bioróżnorodności. Najnowsze ustalenia objęły lata 1970–2016, a to oznacza, że w 2011–2016 zanikło dodatkowych 16%. Pięciolecie minione, które nie stało się jeszcze przedmiotem analizy, było najbardziej zabójczym dla planetarnego życia w holocenie: fale rekordowego ciepła i pożarów przetaczały się regularnie przez Wszechocean i ląd; cywilizacja przemysłowa pobiła rekordy niszczenia i zanieczyszczania poprzez stałe zwiększanie wydobycia i konsumpcji surowców naturalnych. W przedziale 2016–2020 różnorodność biologiczna mogła zmaleć o więcej niż 16%.

Autorzy raportu WWF alarmują, że ginąca bioróżnorodność stanowi takie samo zagrożenie egzystencjalne, jak zmiana klimatu. Wzorem innych instytucji nie wspominają o tym, iż zaburzenie systemu klimatycznego ma już postać nagłą i nieodwracalną, o czym świadczy chociażby przekroczenie większości planetarnych punktów krytycznych – definiujących równowagę między życiem a śmiercią – czy uruchomienie wielu dodatnich sprzężeń zwrotnych. Oba zjawiska łączy kluczowa zależność: badanie zamieszczone 21 stycznia 2016 r. w Astrobiology potwierdziło, że różnorodność biologiczna odegrała główną rolę w stabilizacji klimatu planety. Biosfera doświadcza zatem podwójnego uderzenia, które przesądza o jej losie.

źródło:
https://exignorant.wordpress.com/2020/09/14/raport-zyjaca-planeta-2020-przyspiesza-upadek-ekosystemow-bez-ktorych-ludzkosc-nie-przetrwa/

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Reklama

Początek strony