Nie staraj się zostać człowiekiem sukcesu, lecz człowiekiem wartościowym. - Albert Einstein

Zanieczyszczenie plastikiem oznacza wymarcie:

Stowarzyszenie handlowe PlasticsEurope ustaliło, iż w latach 2006–2016 roczna globalna produkcja plastiku zwiększyła się z 245 do 348 milionów ton – odpowiednik ciężaru 2 289 473 samolotów pasażerskich Boeing 747. Trend utrzymuje się. Ze względu na spadek cen i popytu na ropę sektor petrochemiczny zwraca się w stronę plastiku – potentaci naftowi wierzą, że inwestując setki miliardów dolarów w nowe zakłady, zdołają uniknąć zapaści. Z kolei z fałszywą nadzieją, jaką od początku był przemysł recyklingu, ostatecznie rozprawiła się pandemia koronawirusa.

Wszyscy jesteśmy skażeni plastikiem. Cząsteczki z plastikowej butelki wyrzuconej do oceanu w Azji kończą w jedzeniu spożywanym przez Amerykanów. Wyprodukowany plastik z pewnością dotrze do morza. Nasze niekończące się machinacje prowadzą ku masowemu wymieraniu. Jesteśmy jednymi z wielu zwierząt, które wyginą. Ironia polega na tym, że powodem będzie nasza inteligencja – powiedział oceanograf dr Curtis Ebbesmeyer.

 

Mikroplastik jest o wiele większym zagrożeniem dla planetarnego życia, niż sądzono

Cywilizacja przemysłowa skaziła mikroplastikiem – drobinami plastiku o długości poniżej 5 milimetrów – całą Ziemię. Ponieważ mikroplastik gromadzi na swojej powierzchni inne zanieczyszczenia – metale ciężkie lub cząsteczki organiczne – stanowi znacznie większe zagrożenie dla roślin, zwierząt i ludzi, niż pierwotnie sądzono.

Interakcje mikropalstiku z innymi substancjami prowadzą do zmiany ich właściwości chemicznych. Naukowcy sprawdzili, jaki wpływ na utlenienie chromu (Cr) wywierają obecne w środowisku w ogromnych ilościach molekuły filtra UV (benzofenon). Zmieszanie polistyrenu z chromem i filtrami UV sprawia, że mikroplastik zbiera więcej Cr i podwyższa stopień jego utlenienia. Średnio niebezpieczny Cr(III) staje się wysoce toksycznym Cr(VI). [Environmental Science and Technology, 21.11.2022 r.]

Na dnie Wszechoceanu jest dzisiaj trzykrotnie więcej mikroplastiku niż 20 lat temu

Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad całkowita ilość mikrodrobin plastiku zalegających na dnie oceanów uległa potrojeniu. Tak brzmi konkluzja badania przeprowadzonego przez Instytut Nauk o Środowisku i Technologii przy Uniwersytecie Autonomicznym Barcelony (ICTA-UAB) oraz Wydział Środowiska Zbudowanego Uniwersytetu w Aalborgu (AAU-BUILD). Naukowcy po raz pierwszy zrekonstruowali w wysokiej rozdzielczości zanieczyszczenie mikroplastikiem w północno-zachodnim Morzu Śródziemnym. Wyniki pokazują, że od 2000 roku ilość cząstek polietylenu, polipropylenu i poliestru pokrywających dno morskie stale rośnie, tak jak globalna produkcja i zastosowanie tych materiałów – podkreśla Laura Simon-Sánchez z ICTA-UAB. [Environmental Science and Technology Letters, 14.11.2022 r.]

 

https://exignorant.wordpress.com/

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Więcej w tej kategorii:

Reklama

Początek strony