Sukces to drabina, po której nie sposób wspiąć się z rękami w kieszeniach. - Philip Wylie

Richard Branson poleciał w kosmos.

Richard Branson, który założył Virgin Galactic, odbył w niedzielę pierwszy lot w kosmos na pokładzie statku VSS Unity. Ten został wyniesiony w przestrzeń przez wielki samolot. Potem odłączył się i poleciał na wysokość 85 km. Pierwsza misja komercyjna zakończyła się sukcesem i obecnie planowane są koleje wycieczki.

Start rozpoczął się w Spaceport America w Nowym Meksyku. Stąd wystartował wielki samolot VMS Eve, który nazwę zawdzięcza po matce Bransona. Wyniósł on na wysokość 16 km statek Unity, gdzie znajdowali się kosmiczni turyści. Ten potem się odczepił i poleciał na wysokość około 85 km. Przekroczył więc umowną granicę pomiędzy Ziemią a kosmosem uznaną przez siły powietrzne USA na poziomie 80 km nad powierzchnią.

 

Na takiej wysokości spędzili około 5 minut i wtedy mogli podziwiać widoki przez szyby statku Unity. Potem zaczął on opadać i następnie wylądował na lotnisku w Nowym Meksyku. Poniżej możecie obejrzeć zapis misji. Samo odłączenie VSS Unity od VMS Eve nastąpiło w 54 minucie.

Virgin Galactic rozpoczęło więc nowy rozdział w kosmicznej turystyce. Obecnie już ponad 700 osób zarezerwowało wstępnie bilety na takie nietypowe wycieczki. Wśród nich są m.in. Tom Hanks, Justin Bieber czy Lady Gaga. Koszt takiej przyjemności to 250 tys. dol. (ok. 958 tys. zł).

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Więcej w tej kategorii:

Media

Reklama

Początek strony