Jeśli nie umiesz latać, biegnij. Jeśli nie umiesz biegać, chodź. Jeśli nie umiesz chodzić, czołgaj się. Ale bez względu na wszystko – posuwaj się naprzód.- Martin Luther King


Jeff Bezos (ur. 1964) jest amerykańskim przedsiębiorcą technologicznym, inwestorem, filantropem oraz założycielem, prezesem i dyrektorem generalnym Amazon, największego na świecie sklepu internetowego.

Dojrzewanie w duchu informatyki

Jeff Bezos urodził się 12 stycznia 1964 r. w Albuquerque w Nowym Meksyku z nastoletniej wówczas matki Jacklyn Gise Jorgensen i jego biologicznego ojca Teda Jorgensena. Jorgensenowie pobrali się niecały rok później, a kiedy Bezos miał 4 lata, jego matka wyszła ponownie za mąż za kubańskiego imigranta Mike’a Bezosa. Jako dziecko, Jeff Bezos wykazywał wczesne zainteresowanie mechanicznym działaniem rzeczy, zamieniając garaż swoich rodziców w laboratorium i ustawiając urządzenia elektryczne wokół domu. Przeprowadził się do Miami wraz z rodziną jako nastolatek, gdzie rozwinął miłość do komputerów i ukończył szkołę średnią. W liceum założył swój pierwszy biznes, Dream Institute, edukacyjny obóz letni dla uczniów klas czwartych, piątych i szóstych. 

Bezos interesował się komputerami na Uniwersytecie Princeton, gdzie ukończył kierunek w 1986 r., uzyskując dyplom z informatyki i elektrotechniki. Po ukończeniu studiów znalazł pracę w kilku firmach na Wall Street, w tym w Fitel, Bankers Trust i firmie inwestycyjnej D.E. Shaw.

Żona i dzieci

Za czasów jego obecności w firmie D.E. Shaw, Bezos poznał swoją przyszłą żonę, MacKenzie Tuttle, i został najmłodszym wiceprezesem firmy w 1990 roku. Para wzięła ślub w 1993 roku, a w 2019 roku ogłosiła rozwód. Mają razem czworo dzieci – trzech synów i córkę adoptowaną (z Chin). Podczas gdy jego kariera w finansach była niezwykle lukratywna, Bezos zdecydował się na ryzykowne przejście do rodzącego się świata e-commerce. Rzucił pracę w 1994 r., przeniósł się do Seattle i skupił się na niewykorzystanym potencjale rynku internetowego, otwierając księgarnię internetową.


Amazon.com

Bezos założył biuro dla swojej nowo powstałej firmy w swoim garażu, gdzie wraz z kilkoma pracownikami zaczął opracowywać specjalne oprogramowanie. Rozszerzyli następnie działalność na dom z dwiema sypialniami, wyposażony w trzy Sun Microstations, i ostatecznie udało im się opracować witrynę testową.
Po zaproszeniu 300 przyjaciół do beta testu, Bezos otworzył Amazon.com, nazwany na cześć meandrującej rzeki południowoamerykańskiej, co miało miejsce 16 lipca 1995 roku. Początkowy sukces firmy był błyskawiczny. Bez promocji prasowej Amazon.com sprzedawał książki w Stanach Zjednoczonych i 45 innych krajach. W ciągu dwóch miesięcy sprzedaż osiągnęła pułap 20 000 dolarów tygodniowo, rosnąc szybciej niż kiedykolwiek przewidywał Bezos.
Amazon.com wszedł na giełdę w 1997 roku, co skłoniło wielu analityków rynkowych do zastanowienia się, czy firma może się utrzymać, gdy tradycyjni detaliści uruchomią własne witryny e-commerce. Dwa lata później jednak firmowy start-up nie tylko nadążył, ale także wyprzedził konkurencję, stając się liderem e-commerce. Jeff Bezos kontynuował dywersyfikację oferty Amazona poprzez sprzedaż płyt CD i wideo w 1998 roku, a później ubrania, elektronikę, zabawki i wiele innych produktów dzięki umowom z dużymi partnerami handlowymi.
Podczas gdy wiele serwisów internetowych z początku lat 90. załamało się, Amazon rozwijał się z roczną sprzedażą, która wzrosła z 510 000 USD w 1995 r. do ponad 17 mld USD w 2011 roku.
W 2006 r. Amazon.com uruchomił usługę wideo na żądanie; początkowo znany jako Amazon Unbox na TiVo, ostatecznie został przemianowany na Amazon Instant Video.

Blue Origin

W 2007 roku firma wydała Kindle, czyli podręczny czytnik książek cyfrowych, który umożliwił użytkownikom kupowanie, pobieranie, czytanie i przechowywanie wybranych książek. W tym samym roku Bezos ogłosił swoją inwestycję w Blue Origin, firmę z branży lotniczej z siedzibą w Seattle, która opracowuje technologie w celu zaoferowania podróżującym klientom loty kosmiczne. Bezos wszedł z Amazon na rynek tabletów wraz z odsłonięciem Kindle Fire w 2011 roku. We wrześniu tego roku ogłosił nowy Kindle Fire HD, tablet nowej generacji, zaprojektowany, aby dać odpowiedź iPadowi Apple. „Nie zbudowaliśmy najlepszego tabletu za określoną cenę. Zbudowaliśmy najlepszy tablet za wszelką cenę”, powiedział Bezos, w wywiadzie dla ABC News.

Washington Post

Bezos trafił na pierwsze strony gazet na całym świecie 5 sierpnia 2013 r., kiedy to kupił The Washington Post i inne publikacje powiązane ze swoją firmą macierzystą, The Washington Post Co., – za 250 milionów dolarów. Umowa oznaczała koniec czteropokoleniowego panowania The Post Co. czyli rodziny Graham, w której skład wchodził Donald E. Graham, prezes i dyrektor generalny firmy, oraz jego siostrzenica, wydawca Post Katharine Graham. „The Post mógł przetrwać w posiadaniu naszej firmy i przynieść zyski w najbliższej przyszłości”, stwierdził Graham, starając się wyjaśnić transakcję: „Ale chcieliśmy zrobić więcej niż przetrwać. Nie twierdzę, że to gwarantuje sukces, ale daje nam znacznie większą szansę na sukces”.


Amazon Prime

Na początku grudnia 2013 r. Bezos pojawił się na pierwszych stronach gazet, kiedy ujawnił nową eksperymentalną inicjatywę Amazon, zwaną „Amazon Prime Air”, wykorzystującą drony do świadczenia usług dostaw dla swoich klientów. Według Bezosa, te drony są w stanie przewozić przedmioty ważące do pięciu funtów i są w stanie podróżować w odległości 10 mil od centrum dystrybucyjnego firmy. Stwierdził również, że Prime Air może stać się rzeczywistością w ciągu zaledwie czterech lub pięciu lat. Bezos nadzorował również jeden z kilku poważnych błędów Amazon, gdy firma wprowadziła Fire Phone w 2014 roku; projekt krytykowany za zbyt sztuczny, został przerwany w następnym roku.

Wartość netto W styczniu 2018 r., Szef Amazon odzyskał pierwsze miejsce – na liście najbogatszych ludzi świata. Bloomberg ustalił jego wartość netto na 105,1 miliarda dolarów, czyniąc go nie tylko najbogatszym człowiekiem świata, ale i w historii. Dwa miesiące później Bezos osiągnął przychód 127 miliardów dolarów, co odpowiada łącznemu bogactwu 2,3 ​​miliona przeciętnych Amerykanów, po czym kontynuował wzrost do 150 miliardów dolarów w połowie lipca tamtego roku.

Walka z ociepleniem klimatu

Jeff Bezos oznajmił w lutym 2020 roku, że postanowił przeznaczyć 10 mld. dolarów na walkę ze zmianami klimatu. Za pośrednictwem specjalnego funduszu, pieniądze mają być przeznaczone  na badania naukowe, działalność aktywistów, organizacji non-profit i innych grup walczących o ochronę środowiska. Dystrybucja pieniędzy za pośrednictwem jego funduszu Bezos Earth Fund rozpocznie się w lecie tego roku. Już w zeszłym roku Jeff Bezos zobowiązał się że firma Amazon będzie nautralna pod względem emisji dwutlenku węgla do 2040 roku. Jest to pierwsza duża korporacja, która ogłosiła taki cel.

Cytaty Jeffa Bezosa„Takie boskie niezadowolenie wynika z obserwacji klientów i zauważenia, że ​​zawsze może być lepiej.” „Jeśli absolutnie nie możesz tolerować krytyki, nie rób nic nowego ani interesującego.”

Źródło: https://zyciorysy.info/jeff-bezos/ | Zyciorysy.info

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Reklama

Początek strony