Jeśli człowiek ma zamiar do końca życia pozostać pracownikiem fizycznym, to powinien równo z wybiciem godziny szesnastej zapominać o swojej pracy. Natomiast jeśli zamierza piąć się wzwyż, wówczas wybicie godziny szesnastej powinno być dlań sygnałem do myślenia.~ Henry Ford

Zastanawialiście się kiedyś, kto miał największy wpływ na rozwój rynku tabletów internetowych? Kto stoi na czele największych koncernów? Jak dotarli do władzy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w serii artykułów biograficznych „Sylwetka Postaci”.

 

Dziś opowiemy Wam o Larrym Page’u, współzałożycielu i CEO Google.

 

Biografia

 

Lawrence E. Page urodził się 26 marca 1973 w amerykańskim stanie Michigan. Jego matka była wziętą programistką, a ojciec wykładowcą informatyki na Uniwersytecie Stanowym Michigan i pionierem w dziedzinie sztucznej inteligencji. Rodzice od małego wdrażali go w świat komputerów i pierwsze tego typu urządzenie podarowali mu, gdy Larry miał sześć lat. W latach 1975-1979 Page uczęszczał do Okemos Montessori School. Po ukończeniu szkoły średniej w East Landing w 1991 roku, udał się na Uniwersytet Stanowy Michigan, gdzie został absolwentem studiów technicznych na kierunku inżynieria komputerowa.

Podczas starania się o tytuł magistra na Uniwersytecie Stanford, Larry Page poznał Sergeya Brina – człowieka, wraz z którym na zawsze odmienił oblicze Internetu. Jednym z uniwersyteckich projektów Page’a była analiza wzorów powiązań pomiędzy stronami internetowymi. Do pomocy w pracy zatrudnił Brina. Ponieważ istotą projektu było odnalezienie koneksji pomiędzy stronami WWW, informatycy szybko odkryli nowe, szybsze i wydajniejsze metody przeszukiwania sieci globalnej i stworzyli przeglądarkę internetową o nazwie BackRub, którą przetestowali na domowych komputerach Larry’ego Page’a. Pomimo chęci utrzymania projektu w tajemnicy, fama szybko się rozeszła i wkrótce cały uniwersytet wiedział o aplikacji napisanej przez Page’a i Brina.

W 1997 roku przeglądarka BackRub została przemianowana na Google. W 1998, gdy Page starał się o tytuł dra (Ph.D.) Google stało się nazwą firmy zarejestrowanej na Lerry’ego i Sergeya. Serwery mieszczące dane zostały przeniesione z domu Larry’ego do garażu przyjaciół w Kalifornii, a założyciele internetowego giganta odłożyli plany zostania doktorami. Do 2001 roku Page był jedynym szefem rosnącego w siłę koncernu, a Brin pełnił rolę prezesa. Nieustannie generując zyski, Google rozrastało się i często zmieniało siedzibę. W 1999 roku firma ostatecznie osiedliła się w Googleplex, gigantycznym kompleksie budynków w kalifornijskim Mountain View.

W 2001 roku Larry Page zrezygnował ze stanowiska CEO Google na rzecz stanowiska prezesa do spraw produktów. Zastąpił go Eric Schmidt, który odszedł w 2011 (teraz jest przewodniczącym wykonawczym zarządu). Wtedy szefem firmy po raz kolejny, po dziesięciu latach przerwy, został Page i jest nim do dzisiaj. W 2004 Google uczyniło Larry’ego Page’a i Sergeya Brina miliarderami, gdy ci mieli zaledwie 27 lat.

Larry Page a tablety

Założone przez Page’a Google zaczęło od prostej przeglądarki internetowej, a skończyło na tytule giganta internetowego. Z produktów tego koncernu korzystają setki milionów użytkowników na całym świecie. Do najważniejszych należą: wyszukiwarka stron WWW Google, poczta elektroniczna Google Mail, mapy Google Maps, serwis z filmami i teledyskami YouTube, edytor dokumentów online Google Docs, kalendarz, tłumacz, hosting blogów osobistych, czytnik wiadomości i wiele innych. Jednym z najważniejszych kreacji Google jest mobilny system operacyjny Android, z którego na co dzień korzystamy na swoich tabletach, telefonach komórkowych i netbookach. W 2005 roku Google przejęło niewielką kalifornijską firmę Android będącą autorem projektu oprogramowania z zielonym robotem w logo. Zachowując jej strukturę, gigant z Mountain View rozwijał system doprowadzając do jego dzisiejszej popularności.

Czy wiesz, że?

W 2007 roku Larry Page ożenił się z Lucindą Lucinda Southworth, siostrą modelki Carrie Lucinda Southworth. Jest fanem alternatywnych źródeł energii i nie szczędzi funduszy na badania nad ich rozwojem. W 2004 roku został uhonorowany nagrodą Marconi Prize. Page jest także członkiem Narodowego Komitetu Doradczego w koledżu technicznym w Michigan oraz kuratorem zarządu fundacji X PRIZE. Niewielu o tym wie, ale wraz z Sergeyem Brinem w 2007 roku współfinansował hollywoodzki film Broken Arrows.

 

Najbogatsi według Bloomberga 2020:
  • Jeff Bezos - 189 mld dol.
  • Bill Gates - 116 mld dol.
  • Mark Zuckerbeg - 93 mld dol.
  • Bernard Arnault - 92,6 mld dol.
  • Steve Ballmer - 76,8 mld dol.
  • Larry Page - 72.7 mld dol.
  • Elon R Musk - 70,5 mld dol.
  • Sergey Brin - 70,4 mld dol.

źródło:
https://www.tabletowo.pl/sylwetka-postaci-larry-page-wspolzalozyciel-i-ceo-google/

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Więcej w tej kategorii:

Reklama

Początek strony